Kinesiotaping to tzw. plastrowanie dynamiczne poszczególnych części ciała za pomocą specjalnych taśm (plastrów). Metoda powstała w latach 70-tych XX wieku przez japońskiego chiropraktyka Kenzo Kase, który po kilku latach badań wprowadził nową technikę leczenia. W Europie zaczęto stosować ja w latach 90-tych, a w 1995 Amerykańskie Krajowe Stowarzyszenie Trenerów Sportowych uznało kinesiotaping za skuteczną metodę uzupełniającą leczenie.

Kinesiotaping wykorzystuje stymulację poprzez mechaniczne drażnienie receptorów skóry. Zastosowanie szeregu technik pozwala na osiągnięcie właściwego funkcjonowania układu mięśniowego oraz kostno-stawowego, dzięki odpowiedniej aplikacji jesteśmy w stanie uzyskać:

– poprawę krążenia krwi,
– prawidłowe napięcie mięśniowe,
– prawidłowe ustawienie powierzchni stawowych,
– zmniejszenie obrzęków limfatycznych,
– zmniejszenie dolegliwości bólowych.

Taśmy do kinesiotapingu wykonane są 100% z bawełny, która pokryta jest klejem akrylowym. Taśmy zaprojektowane są tak, aby naśladować właściwościami naszą skórę. Rozciągają się wzdłuż, a ich rozciągliwość to 130% pierwotnej długości. Są wodoodporne i nie przeszkadzają w życiu codziennym. Można się w nich myć i kąpać. Wymiana powinna następować po ok. 3 do 4 dni.

Stanisław Szaflik
Fizjoterapeuta Reha-Stan
telefon: 697 003 378

Zobacz także: