Masaż tkanek głębokich to inaczej masaż głęboki. Wbrew groźnie brzmiącej nazwie, jest delikatny i przebiega w wolnym tempie. Celem masażu tkanek głębokich jest wpłynięcie na stan mięśni – zmniejszenie ich napięcia i rozluźnienie, a także zwiększenie płynności ruchów. Nie jest on zabiegiem relaksacyjnym – wręcz przeciwnie – jego celem jest zwiększenie ruchliwości naszych tkanek, a jednak zabieg ten nie powoduje u pacjenta uczucia dyskomfortu czy bólu.

Podczas masażu tkanek głębokich z mięśni pacjenta uwalnia się napięcie, więc aby uzyskać ten efekt, masażysta nie może stosować mocnych ruchów i sztywnej postawy. Co więcej, stonowane i przemyślane ruchy pozwalają tkankom na „przyzwyczajenie” się do nowej sytuacji, zareagowanie na czynności masażysty. Dlatego ten wykorzystuje masę swojego ciała, przybierając wyprostowaną postawę bez potrzeby działania na ciało pacjenta z dużą siłą.

Pacjent nie musi się do zabiegu specjalnie przygotowywać. Najlepiej, aby na około 2 godziny przed zabiegiem nie spożywać ciężkich posiłków. Podczas masażu przebywa się w luźnym ubraniu, odsłaniając masowane części ciała. Masażysta w trakcie sesji nie korzysta ze środków poślizgowych. Efekty działania masażu głębokiego określa się często jako większe i szybsze niż w przypadku masażu klasycznego lub relaksacyjnego.

Fizjoterapeuta wykonuje ruchy łokciami, przedramionami i palcami, z wyjątkiem kciuków. Wykonywane działania przebiegają pod kątem skośnym – nacisk na tkankę pod kątem zbliżonym do 45 stopni rozciąga ją ale jej nie uciska. Podczas masażu głębokiego stosuje się ruchy wydłużające, które, jak wskazuje sama nazwa, służą temu, by wydłużyć skrócone mięśnie. Terapeuta oddziela również przedziały międzymięśniowe, które wcześniej się połączyły, uniemożliwiając tym samym właściwy ślizg podczas ruchu, co nierzadko powoduje bóle u pacjenta.

Ważnym narzędziem pracy podczas masażu głębokiego jest pięść – palec wskazujący w zamkniętej pięści „przewodzi” ruchom kolejnych. Masażysta używa również zgiętych we wszystkich stawach palców i kostek palców, zawsze przy wyprostowanym nadgarstku. Masaż tkanek głębokich wymaga też użycia przez masażystę przedramienia – w miejscach znajdujących się niżej niż kręgosłup szyjny – i łokci.

Masaż tkanek głębokich ma służyć rozluźnieniu napięć mięśni powięzi zmniejszeniu bólu – zwłaszcza w okolicy kręgosłupa, zwiększeniu ruchomości i elastyczności tkanek, umożliwieniu przybrania właściwej postawy ciała przez pacjenta. Dlatego też wskazaniem do masażu głębokiego są wady postawy, dolegliwości bólowe w mięśniach czy rwa kulszowa i rwa barkowa. Masaż tkanek głębokich działa również na psychikę pacjenta, choć nie jest to jego główne zadanie – sam zabieg nie należy do relaksujących, jednak już po nim można poczuć się bardziej odprężonym.

Stanisław Szaflik
Fizjoterapeuta Reha-Stan
telefon: 697 003 378

Zobacz także: