Suche igłowanie z ang. Dry Needling określa się metodę polegającą na wykorzystaniu specjalistycznych igieł do nakłuwania określonych miejsc (punktów) spustowych tzw. trigger points. Miejsca te zwykle znajdują się w obrębie pasm mięśniowo-powięziowych i odznaczają się wysokim poziomem wrażliwości. Duża tkliwość tych punktów obrazuje silne dolegliwości bólowe, często promieniujące do innych struktur, np. rwa kulszowa. Punkty tę są łatwe do rozpoznania (są to zgrubiałe twarde małe struktury, mogą występować w tkance tłuszczowej, wokół wiązadeł czy torebek stawowych otaczających dany staw).

Powodem powstawania trigger points mogą być:
– przeciążenia mięśni,
– postępujące zmiany zwyrodnieniowe stawów,
– długotrwały stres i napięcie układu nerwowego,
– przebyte już urazy lub zabiegi operacyjne,
– niewłaściwa dieta.

Punkty spustowe powodują również inne ograniczenia, którym towarzyszy ból jak: ograniczenie ruchomości, sztywność i wyraźne osłabienie siły mięśniowej. Suche igłowanie wykorzystywane jest również w takich przypadkach jak:
– zespół bolesnego barku,
– zespół cieśni nadgarstkam,
– łokieć tenisistym,
– napięciowe i migrenowe bóle głowym,
– zespoły bólowe kręgosłupam,
– rwa kulszowa (mięsień gruszkowaty),
– mobilizacja blizn pooperacyjnych.

Przeciwwskazaniami będą: choroby psychiczne, stany zapalne i infekcje skórne, żylaki, guzy, otwarte rany czy zażywanie bezpośrednio przed zabiegiem środków przeciwbólowych. Igłoterapii nie wykonujemy u dzieci i kobiet w ciąży.

Zabieg suchego igłowania wykonujemy raz w tygodniu i polega on na wbiciu igły w miejsce o którym mowa powyżej tzw. punkt spustowy. W efekcie następuje pojawienie się impulsu nerwowego, który przechodzi przez rdzeń kręgowy do włókien mięśnia objętego stanem nadmiernego napięcia. W efekcie daje nam przerwanie tzw. błędnego koła bólu i zniesienie dolegliwości bólowych. Zapraszam do gabinetu fizjoterapii Reha-Stan w Częstochowie, po wcześniejszym umówieniu spotkania.

Stanisław Szaflik
Fizjoterapeuta Reha-Stan
telefon: 697 003 378

Zobacz także: