Manipulacja Kręgosłupa potocznie nazywana jest nastawianiem kręgosłupa. Ktokolwiek miał kiedyś do czynienia z prawdziwym kręgosłupem (np. chirurg podczas operacji, czy masarz oprawiający wieprza) wie dokładnie jak zbudowany jest kręgosłup i jak ciężko jest dostać się do rdzenia czy krążków między-stawowych.

Kręgosłup jest jedną z najbardziej zwartych konstrukcji naszego organizmu, sztywną, silną, wytrzymuje bardzo duże przeciążenia i świetnie daje sobie radę. Jednak w miarę upływu lat i poprzez złe nawyki zaburzamy jego pierwotną strukturę i funkcjonowanie.

Problem z kręgosłupem – co jest przyczyną

Nasz tryb życia, często praca siedząca lub fizyczna sprzyja bólom kręgosłupa, a co za tym idzie, bólom promieniującym do pośladków lub kończyn dolnych. Jeśli mamy zablokowany kręgosłup szyjny dochodzi do bólu, drętwienia kończyn górnych czy bólu głowy i szyi. Manipulacji lub inaczej mówiąc mobilizacji z impulsem często towarzyszy trzask. Trzask takowy spowodowany jest niczym innym jak zbieraniem się pary wodnej oraz gazów krwi pod obniżonym ciśnieniem, co wywołuje zjawisko częściowej próżni. W momencie mobilizacji z impulsem (naciskiem) odblokowuje się i słyszymy trzask, klik w kręgosłupie.

Manipulacje są szybkim sposobem przywrócenia pacjenta do stanu prawidłowego. Przed przystąpieniem do zabiegu należy wykonać testy bezpieczeństwa, przeprowadzić gruntowny wywiad z pacjentem i zapoznać się z jego dokumentacją: RTG, MRI, TK.

Manipulacja kręgosłupa Częstochowa – jakie przeciwskazania?

Przeciwskazania do zabiegu manipulacji kręgosłupa:
– nowotwór kości,
– niestabilne złamania,
– zapalanie szpiku,
– stany zapalne,
– niewydolność krążeniowo-podstawna,
– zaburzenia czuciowe w odcinku szyjnym,
– ciągły ból występujący w nocy,
– uszkodzenie rdzenia kręgowego,
– osteoporoza,
– objawy niestabilności kręgosłupa,
– przepuklina z uciskiem na rdzeń,
– RZS,
– zakażenia/infekcje,
– zażywanie leków steroidowych,
– choroby tkanki łącznej – pojawienie się objawów przed 18 rokiem życia i po 55 roku życia.

Manipulacja kręgosłupa to świetne narzędzie terapeutyczne, które przynosi szybki i wymierny efekt. Jak do każdego zabiegu należy podejść do niego z głową. Pacjent musi być szczery podczas wywiadu wstępnego, gdyż zatajając dolegliwości naraża swoje zdrowie.

Stanisław Szaflik
Fizjoterapeuta Reha-Stan
telefon: 697 003 378

Zobacz także: