Reumatoidalne zapalenie stawów to uciążliwa choroba, która może w istotny sposób pogorszyć jakość naszego życia. Co warto wiedzieć na jej temat? Co możemy zrobić, by w porę zadbać o swe stawy i zmniejszyć ryzyko pojawienia się takiego problemu?
Reumatoidalne zapalenie stawów: na czym polega ta choroba?
Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba o charakterze autoimmunologicznym, która atakuje stawy i sprawia, że zaczynają się w nich rozwijać zmiany zwyrodnieniowe. Dlaczego tak się dzieje? Głównym sprawcą takich problemów jest układ immunologiczny, który traktuje własne tkanki jako zagrożenie i zaczyna z nimi walczyć. Skutkiem tego jest rozwój stanu zapalnego, który najpierw atakuje błonę maziową stawów, a następnie niszczy jej najbliższe otoczenie: wiązadła, ścięgna oraz chrząstki stawowe. Z czasem dochodzi też do uszkodzenia kości, co staje się przyczyną jeszcze silniejszego bólu i jeszcze większych problemów z poruszaniem.
Komu reumatoidalne zapalenie stawów zagraża najbardziej?
Istnieje wiele czynników, które mogą mieć istotny wpływ na rozwój tej choroby. Wiadomo, że szczególną uwagę powinny tu zachować te osoby, w rodzinie których choroby stawów pojawiały się już wcześniej. Reumatoidalne zapalenie stawów częściej dokucza kobietom, zatem w ich przypadku podjęcie w porę profilaktycznych działań i otoczenie stawów szczególną ochroną staje się sprawą bardzo ważną. Wiek, stres, zakażenia bakteryjne – oto kolejne czynniki, które mogą mieć istotny wpływ na stan naszych stawów i przyczyniać się do rozwoju stanów zapalnych.
Jak w porę rozpoznać reumatoidalne zapalenie stawów?
Reumatoidalne zapalenie stawów może sprawiać nam sporo problemów zarówno z bólem, jak i z poruszaniem się, a im prędzej rozpoczniemy walkę o utrzymanie dobrej formy, tym lepiej dla nas. Jakie objawy powinny wzbudzić nasze zaniepokojenie? Ogólne osłabienie i zmęczenie, lekka gorączka oraz ból mięśni – oto częste przypadłości, które często dokuczają chorym w początkowej fazie RZS. Z czasem zaczynają się problemy z poruszaniem się, przy czym symptomem najbardziej charakterystycznym jest tu poranna sztywność stawów. Obrzęki, coraz silniejsze bóle stawów oraz wykrzywienie stawów – oto kolejne dolegliwości, które wiążą się z tą chorobą i które mogą negatywnie wpływać na nasze życie. Co można zrobić?
Reumatoidalne zapalenie stawów kontra współczesna medycyna
Choć postęp w medycynie jest dynamiczny, leczenie RZS wciąż jest wielkim wyzwaniem. Choć środki na walkę o zdrowe stawy są coraz lepsze, wciąż pomagają nam one tylko w łagodzeniu dolegliwości towarzyszących tej chorobie. Wiadomo, że rozpoczęta w porę rehabilitacja oraz odpowiednia dieta mogą pomagać w spowalnianiu reumatoidalnego zapalenia stawów, wciąż jednak nie ma cudownego środka, który byłby w stanie całkowicie zatrzymać rozwój tej choroby. Chorzy na RZS mogą zatem wykorzystywać niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz glikokortykosteroidy, dzięki którym można pokonać ból i spowolnić proces niszczenia stawów. Ważną role w leczeniu RZS odgrywa też dieta, w której ważne miejsce zajmują takie składniki odżywcze, jak białko oraz nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Dla osób borykających się z chorymi stawami cennym wsparciem będą też te suplementy diety, w których w większych ilościach pojawia się witamina D. Dzięki temu można wzmocnić stawy i dłużej cieszyć się samodzielnością.
Reumatoidalne zapalenie stawów to podstępna i niezwykle uciążliwa choroba, która może stać się przyczyną poważnych problemów z wykonywaniem najprostszych codziennych czynności. Ponieważ jej leczenie jest bardzo trudne, każdy z nas powinien pamiętać, jak ważna dla zdrowych stawów i mocnych kości jest profilaktyka. Zdrowa dieta oraz regularna aktywność fizyczna – oto podstawa dla każdego, kto chce w porę zadbać o swe stawy i uniknąć problemów z poruszaniem się.